Jak zařídit ložnici, aby se vám spalo jako v bavlnce?

Věděli jste, že v součtu prospíme téměř třetinu života? Vydatný spánek je základ, dalo by se proto říci, že ložnice je grunt interiéru. My vám poradíme, jak ji zařídit tak, aby se vám v ní spalo opravdu dobře.

Návrh interiéru ložnice v podkroví.

Důležitý je prostor i dispozice ložnice

Možná si říkáte, že zařídit ložnici není problém a na postel, skříň a noční stolek přece nepotřebujete příliš prostoru. Přesto bytoví architekti počítají pro ložnici o dvou lůžkách s podlahovou plochou minimálně 12 m2. V menším prostoru se totiž dostatečně neobnovuje vzduch a dochází ke koncentraci škodlivého oxidu uhličitého, což zhoršuje kvalitu spánku.

Návrh interiéru bytu - ložnice s tapetou
Tapeta a kvalitní textil vytváří dojem luxusu

Důležitá je také orientace pokoje. Máte-li na výběr, vždy je lepší zařídit ložnici v místnosti, která je orientovaná na východ – ráno sem svítí slunce a večer se pokoj nepřehřívá. Ložnice by měla být jádrem klidové zóny, proto ji situujte co nejdále od vchodových dveří do domu či bytu. Je praktické zřídit v blízkosti ložnice WC s koupelnou a samostatnou šatnu.

Zařízení ložnice by mělo být střídmé

Pokud jde o nábytek, platí, že méně je více. V ložnici by měl být noční nebo toaletní stolek, v rodičovské ložnici je třeba vyšetřit také místo na dětskou postýlku.
V malých bytech plní ložnice často také funkci pracovny a úložného místa pro oděvy. Optimální jsou vestavěné skříně v neutrálních barvách; bílé skříně sahající až do stropu splynou se stěnou a neruší v prostoru.
Jestliže se nevyhnete pracovnímu koutku v ložnici, měl by být oddělený například zástěnou, zvláště pokud sdílíte pokoj s partnerem.

Návrh interiéru ložnice bytu na pronájem
Hravé řešení úložných prostor. Kolíky slouží k odkládání oblečení i doplňků

Součástí postele mohou být úložné prostory i osvětlení

Centrem ložnice je postel. Ta by měla být umístěná v prostoru tak, aby spáč neležel hlavou u ochlazované venkovní stěny nebo v bezprostřední blízkosti radiátoru. K pocitu bezpečí přispívá, když je z postele vidět na dveře ložnice. Průchod kolem postele by měl být minimálně 60 cm široký, a pokud procházíte mezi postelí a skříní s posuvnými dveřmi, je minimum 80 cm, ideálně 100 cm a víc.

Promyslete si dobře osvětlení ložnice

Silné bílé světlo narušuje spánkový režim. Pro příjemnou večerní atmosféru je vhodné teplé osvětlení, které nemusí být tak silné; stačí, když zajistí pohodlnou orientaci při uléhání ke spánku. Elegantním řešením je například podsvícení čela postele pomocí LED pásku.

Nasvětlete si i úložné prostory v ložnici – buď jedním hlavním stropním svítidlem, nebo osvětlovacími prvky zabudovanými přímo do nábytku. K posteli umístěte čtecí lampičky s teplejším tónem světla (kolem 2700 kelvinů), které čtenáře neoslňuje. Vhodné jsou také lampy se stmívačem, díky kterému je možné světlo regulovat.

Pokud žijete ve městě a potýkáte se se světelným smogem zvenčí, pořiďte si také tzv. blackout závěsy, které v případě potřeby spolehlivě zatemní místnost. Měsíční svit ale odstiňovat nemusíte.

Český design v interiéru bytu.
Noční stolky mohou být součástí konstrukce postele

Jakou barvou vymalovat ložnici?

Abyste vytvořili z ložnice místo pro klidný spánek, volte spíše neutrální barvy a jemné vzory. Uklidňujícím dojmem působí světlejší odstíny fialové, jako je levandulová nebo šeříková. Až budete ložnici zařizovat, myslete na to, že sem nepatří žádná elektronika (včetně mobilů, tabletů nebo televize), nábytek ani rušivé dekorace. Příjemnou atmosféru vytvoří měkké polštářky, koberečky a kvalitní povlečení.

Publikováno v: Rádce na finance

UložitUložit